CV Hazırlama Teknikleri Nelerdir? 6 Adımda Başarılı Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

19 Eylül 2021
CV Hazırlama Teknikleri Nelerdir? 6 Adımda Başarılı Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

CV hazırlama teknikleri eğitimi almaya çalışan birçok kişi, istatistiklerde kariyer basamağına ilk adımı profesyonelce atmak isteyenlere işaret etmektedir. Peki başarılı cv nasıl hazırlanır?

Özgeçmiş hazırlama işlemi, her alanda iş başvurusu yapacak kişi için oldukça önemli bir adımdır. Başarılı hazırlanmış bir özgeçmiş ile rakipleri geçmek ve oldukça güzide mevkide bir işe sahip olmanızı sağlayacak dünyanın kapısına ait anahtarı elde etmiş olursunuz.

Pek çok kişi, özellikle hali hazırda çalışanlar, özgeçmiş hazırlama tüyoları noktasında bazı tavsiyelerde bulunmaktadırlar. Ancak gerçekten aradığınız işe sahip olmak ve bu işi canla başla almak için çalışan rakiplerinizi geçmek istiyorsanız çok daha profesyonel adımlar atmanız şarttır!

Özgeçmiş hazırlama kuralları noktasında ciddi bir duruş ve bu konuda atılacak her adım sizi kariyer basamaklarında hızla yükseltecektir. Peki bu nasıl mümkündür? Bir özgeçmiş hazırlama örneği ile iş verenler nasıl etkilenir ve CV nin iş başvurusundaki yeri nedir?

Profesyonel CV Hazırlama Teknikleri ile Aradığınız İş Çok Yakın!

Cv hazırlama örnekleri iş arayanlar için iş bulmada kilittir. CV hazırlama kariyer basamaklarını sağlam çıkmak isteyen herkesin ilk güvencesidir. Çünkü özgeçmiş; kişinin hedeflediği konum için neler yaptığını neler yapabileceğini, bu yolda nasıl bir karaktere sahip olduğunu ya da olacağını en açık hali ile ifade eden en önemli evraktır. 

Her iş arayanın CV hazırlama teknikleri slayt çalışmalar baktığı kendisi için en doğru rotayı çizmeye çalıştığı açıktır. Ancak en doğru CV nasıl hazırlanır örnek çalışmalar ne kadar doğru analiz edilmiştir, bu kısım odak noktasıdır.

Ücretsiz CV hazırlama siteleri her ne kadar özgeçmiş konusunda birçok kişiye kılavuzluk etse de kişi bazında her zaman tam not almayabilir. Bu sebeple herkesin profesyonel bir CV de olması ve dikkat edilmesi gereken hususlar bilmesi şarttır!

CV Nasıl Yazılır? Özgeçmiş Hazırlama Nasıl Yapılır?

İş başvurusu yapacaksınız ve sıra CV hazırlamaya geldi… Burada birçok özgeçmiş hazırlama örnekleri bulmak mümkündür. Ancak unutmayın her CV örneği doğrudan size hitap etmeyebilir. Bu nedenler şu adımları çok dikkatli şekilde uygulamak gereklidir:

1- CV Hazırlama Teknikleri | Form İçeriği Nasıl Olmalı?

Cv hazırlarken açık ve net bilgiler kullanmalısınız. İletişim bilgileriniz, kişisel bilgileriniz ve diğer bilgiler rahatlıkla okunabilecek şekilde formda yer almalıdır. 

Özgeçmiş formu tek sayfa olmalıdır. Eğer illa ki sayfa arttırılacaksa bu sayfa sayısı maksimum 2 olmalıdır. Uzun uzun yazılan CV ler gereksiz görülmektedir. Bazı durumlarda bakılmadan kenara bırakılmasına sebep olabilmektedir.

Kesinlikle imla kurallarına dikkat etmelisiniz. Anlatım bozukluğu yapmayınız. Bu yazım kuralları sizin ne kadar dikkatli olduğunuzun açık ölçütü olacaktır. Unutmayın, CV de yer alan her bilgi ve bilginin sunumu sizin için +1 puandır. +1 puan ile çoğu örnekte işin kaçtığı olmuştur. Bu yüzden CV hazırlama sırasında hiçbir hatanın üzerinden geçmeyin mutlaka düzeltin!

CV nizde mutlaka bir başlık olmalı ancak bu başlıkta CV ya da Özgeçmiştir ibareleri olmamalıdır. Bunun yerine kesinlikle isim ve soy isminiz CV başlığında yazıyor olmalıdır.

CV de kesinlikle kişisel becerilerinizden bahsedin. Yeteneklerinizden, ilgi alanlarınızdan bahsetmeniz olası durumlarda hangi becerilere sahip olduğunu ya da yapabilme kabiliyetinizi ortaya koymaktadır.

CV hazırlama teknikleri içerisinde en etkili husus mutlaka ön yazı hazırlanmasıdır. Ön yazı da bu işe neden başvurduğunuzu, bu pozisyon için neden sizi tercih etmeleri gerektiğinizi dikkat çekici şekilde ifade etmelisiniz. Unutmayın ön yazı merak uyandırırsa CV açılıp bakılır!

2- CV Hazırlama Programı ile Hazır Özgeçmiş Örneği

CV hazırlama ücretsiz pdf örnekleri bulmak mümkündür. Bununla beraber CV hazırlama siteleri üzerinde CV oluştur seçeneği ile çok pratik şekilde özgeçmiş hazırlamak mümkündür. Özgeçmiş hazırlarken mutlaka resim eklemeyi unutmayın.

3- CV’de Dosya İsmi Nasıl Olmalı?

CV hazırlama teknikleri içinde belki de pratikte hiç bilinmeyen bilgi dosya ismidir. Cv hazırlama sitesinde özgeçmiş oluşturup dosyayı bilgisayara direk indirdiniz. Otomatik kaydedilen ismi düzeltmediyseniz sorun büyük! Bilgisayarda CV hazırladınız dosyayı kaydettiniz ama dosya ismini değiştirmediniz işte yine aynı sorun!

İster hazır cv oluşturun isterseniz de kendiniz cv hazırlayın iki durumda da dosyayı direk kaydedip göndermeyin. Dosya ismine mutlaka isminizi verin. Örnek CV hazırlama pdf ismi: “isim-soyisim.pdf” ya da “isimsoyisim.pdf” şeklindedir.

4- CV Hazırlama Formu Kağıt Ölçüleri

Hazırladığınız cv kesinlikle A4 kağıda hazırlanmalıdır. Kağıdın mutlaka tek yüzünü kullanın. 2 sayfadan fazla cv oluşturmayın. 

5- Özgeçmiş Hazırlama Formu Yazı Tipi ve Boyutu

Özgeçmiş hazırlama pdf formatında sayfada eksiksiz bilgi olması için yazı tipi ve boyutu önemlidir. Okunabilir ve açık bir yazı tipi tercih edilmelidir. Tavsiye edile yazı puntosu ve ismi: Times New Roman 11-12 punto aralığıdır.

6- CV Doldur Mail At!

Cv hazırlama teknikleri açısında son aşama pür dikkat alanıdır. Artık CV hazır! Ancak son kontroller hayat kurtarır unutmayın. Kontrolleri tamamladıktan sonra mail oluşturun. Mailde Cv yi eke ekleyin. Maile kendinizi ve cv gönderdiğinize dair bir sunum yazısı yazın. Cv nin ekte olduğunu belirtmeyi unutmayın.

Özgeçmiş Hazırlamada Dikkat Edilecek Hususlar

Kısa özgeçmiş örneği hazırlamak kısa bilgiler verip geçmek işveren gözü ile kişinin bu işi önemsemediğinin düşünülmesi demektir. Gerçekten işe ihtiyacınız da olsa, iş başvurusundaki duruşunuzu tavrınızı işverene yansıtacak olan CV formunuz olacaktır. Eğer bu CV örneği içinde gerekli özeni göstermemişseniz rakiplerinizin en ufak artısı sizin bu işi de kaçırmanıza sebep olacaktır.

Temiz bir kağıda hazırlanmış CV örneği, düzgün ifadelerle kendinizi izah edişiniz, eksik bırakmadan doldurulan alanlar tümü ile sizi yansıtacaktır.

CV hazırlama esnasında özellikle kullanılan anlatım dili oldukça önemlidir. Bu sizin kişiliğinizin saygınlığını ve karşıya verdiğiniz önemi gösterecektir. Kesinlikle samimi bir dil değil, daha resmi saygın bir hitap dili kullanılmalıdır. 

İş başvurusu için ön görüşme yapılmış ve sizden CV örneği bekleniyorsa, karşı tarafı çok bekletmeyin. Ancak burada telaşa düşüp özgeçmişte hatalara yer vermeyin. İş başvurularında mutlaka önceden hazırlanmış bir CV örneği bulundurun.

Daha önce profesyonel özgeçmiş hazırlamadıysanız CV hazırlama ve mülakat teknikleri konusunda kısa süreli bir eğitim almak da yararınıza olacaktır. CV hazırlama ve mülakat teknikleri eğitimi ile çok daha detaylı ve hedefi 12 den vuracak özgeçmiş örnekleri hazırlamanız mümkündür. CV hazırlama ve mülakat teknikleri semineri veren birçok özel eğitim kurumunun dönem içerisindeki seminer takvimlerine göz atmayı unutmayınız.

İngilizce CV Hazırlama Teknikleri

İngilizce CV sunmanız gereken noktalarda, Türkçe CV hazırlama teknikleri ni birebir uygulayabilirsiniz. Bu konuda dilerseniz özgeçmiş hazırlama sitesi aracılığı ile çok daha profesyonel bir çalışma yapabilirsiniz. CV hazırlama siteleri aracılığı ile hem adımları sırasıyla takip edip hem de eksiksiz bir cv hazırlama şansına sahip olursunuz.

Haber Yorumları