En Çok Tercih Edilen Mülakat Teknikleri

22 Eylül 2021
En Çok Tercih Edilen Mülakat Teknikleri

Mülakat teknikleri nedir sizler için sıralayacağız. Teknikler insan kaynaklarında kullanılır. Bu teknikler hakkında bilgi sahibi olursanız, iş görüşmelerini daha başarılı geçecektir. Yazımızda en çok tercih edilen mülakat tekniklerini sıraladık. Listemize bakarak teknikler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. İş yerleri 600 başvuru alıyorsa, bu başvuranların 6’sını mülakata çağırıyor.

Bu oranlar göz önünde bulundurulduğunda çağırılma ihtimali her iş yeri için düşük bir oran oluyor. O zaman çağırıldıktan sonra eksiksiz bir görüşmeyi hedeflemelisiniz. Etkili mülakat teknikleri için listemizi okuyun. Mülakat nedir derseniz, işe alım öncesi yapılan seçim diyebiliriz. 

En Çok Kullanılan Mülakat Teknikleri

Mülakat teknikleri nelerdir listemizde paylaşacağız. Listemizdeki maddelerin hepsi mülakatlarda tercih edilir. Mülakat esnası için heyecanlı ve korkulu hisler yaşıyor olabilirsiniz. Bu korkuları en azından, kullanılacak tekniklerin farkında olarak azaltabilirsiniz. Yetkinlik bazlı mülakat soru cevap ve yetkinlik bazlı mülakat teknikleri de listemizde yer alır. 

Telefon İle Mülakat

Mülakat teknikleri arasında telefonla mülakat da yer alır. İşe alım da görevlendirilen kişi ile mülakata girecek kişi arasında geçen görüşmedir. Telefon ile mülakat genelde ön seçim olarak yapılır. Özellikle Türkiye’de yüz yüze mülakat öncesi ön eleme gibi düşünebilirsiniz. Telefon ile duyguları fazlasıyla belli edemeyebilir ve teknik sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden yüz yüze mülakat daha güvenlidir.

Telefon görüşmesi sırasında bir sorun çıkabilir. Siz yüz yüze olmadığınız için heyecan yapabilir veya düşüncelerinizi belli edemeyebilirsiniz. Avantajları ise, zamanın hızlı kullanılmasıdır. Telefonla 100 aday görüşmesi yüz yüze mülakata göre daha hızlı yapılır. Hem sorulan soruların net cevabı da alınır. 

Birebir Yüz Yüze Mülakat

En bilinen ve tercih edilen yöntemdir. Mülakat teknikleri arasında aslında en doğru iletişimin kurulacağı bir yöntemdir. İşe alım görevlisi ile aday karşılıklı oturarak mülakatı tamamlarlar. Bu mülakatın adını iş görüşmesi de diyebiliriz. Karşılıklı muhabbet eder gibi bir soru cevap gerçekleşir. Yüz yüze olunduğundan anlatılmak istenen daha rahat aktarılır.

İş alım görevlisinin öznel düşüncesi de mülakat sonucuna yansır. Bu yüzden iş alım görevlisinin eşit ve tarafsız olması gereklidir. Objektif bir görüşme olduğu dâhilînde gayet rahat bir görüşme oluşur. Aksi takdirde büyük kaygı ve stres yaşayabilirsiniz.

Grup Halinde Mülakat

İşe alım görevlisi ile grup halinde bir görüşme yaşarsınız. Mülakat teknikleri arasında toplu olduğu için kaygı oluşturabilir. Bu mülakatta en önemli ölçme sizin grup ile kuracağınız uyumdur. Bireysel olarak da sizi tanımaya ele alırlar. Ama daha çok sizin grup halinde çalışabileceğinizi ölçerler. Grup mülakatlar muhtemelen grup halinde çalışacak meslekler için geçerlidir. 

Grup içerisinde mülakata girdiğiniz için bir rahatlık oluşabilir. Diğer adaylardan cesaret alabilirsiniz. Ama kendinizi adaylar arasından öne çıkarmaya çalışın. Grup içerisinde yok olma hissini karşı tarafa vermemeye çalışarak, atak olun.  Mülakat teknikleri PDF şeklinde de bulunmaktadır. Ama biz yazımızda kısa ve öz anlatmayı tercihe ediyoruz. 

Video Konferans İle Mülakat Teknikleri

İnsan kaynakları ile mülakata giren aday arasında video konferans aracılığı ile görüşme geçer. Mülakat teknikleri arasında özellikle pandemi döneminde tercih edilen bir yöntemdir. Covid-19 döneminde yakın temas kurmamak için, bu yöntem oldukça tercih edilir. Mülakat uzaktan olması dışında yüz yüze mülakata benzer. Online mülakat teknikleri arasındadır. 

Home ofice tarzı bir meslek mülakatındaysanız pandemi dışında da kullanılan bir yöntemdir. Video konferans yöntemi bazı iş yerlerinde ön eleme olarak da kullanılabiliyor. Asıl mülakat öncesinde yığılmayı azaltmak amaçlı, ön bir eleme tercihi olabiliyor. 

Panel Mülakat

Panel mülakatında grup mülakat ile bir benzerlik vardır. Grup mülakatında adaylar birden fazla olurken, panel mülakatında iş alım görevlileri birden fazla olur. Sizi birden fazla kişi değerlendirecektir. O yüzden bu görüşme biraz daha zorlayıcı olabilir. Bu mülakat türüne ihtiyaç, objektiflik oluşması için olmuştur. Görüşmeler tek bir kişi tarafından yapıldığında taraflı davranılabiliyor.

Mülakat tekniği arasında en objektif görüşlü mülakat çeşidi panel mülakattır. Bu durumun ortadan kalkması için birden fazla iş alım görevlisi tercihi olur. Bu yüzden daha özenli gitmelisiniz çünkü birden fazla kişinin görüş hizasında olacaksınız. Yani avantajları kadar dezavantajları da her mülakat için düşünmelisiniz. 

Değerlendirme Mülakatı

Bu mülakat türünde ise birden fazla aday mülakata beraber alınır. İş alım görevlisi iki aday arasındaki uyuma da göz atar. Adaylara belirli bir konu verilir. Ve bunun üzerinde tartışılması istenilir. Bu esnada sizin iş alım görevlileri üzerinde yarattığınız düşünceler önem taşır. O yüzden karşı tarafın tezini çürütmek ve kendi tezinizi yaşatmak önemlidir. 

Mülakat teknikleri arasında en verimli yöntemler içindedir. Mülakatta adaylar olabildiğince değerlendirilir. Tüm mülakatlara bakıldığında aslında en aşina olunan çeşit birebir mülakattır. Ama son dönemlerde yaşanılan Covid-19 yüzünden, online mülakat seçenekleri tercih edilir. Bu durumda en çok tercih edilen mülakat cevabına birebir mülakat diyebiliriz. Avantajları ve dezavantajlarını yazdığımız açıklamalardan fark edebilirsiniz. 

Mülakata gitmeden önce giyim kuşamınıza, imajınıza özen gösterin. Giysileriniz ütülü, ayakkabılarınız boyalı ve saçınız sakalınız düzgün olsun. İmaj karşı taraftaki izlenimi her zaman etkiler. Özellikle iş yerleri resmi olduğundan, daha da dikkat etmelisiniz. Kendinize güvenerek mülakatlara katılın. İmaj kadar diksiyonunuzda göz önünde bulundurulacaktır. 

Mülakat teknikleri adlı yazımız mülakat hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar. Bunun haricinde CV’yi de en iyi şekilde doldurmalısınız. Mülakat esnasında size sorulan soruların çoğunluğu öz geçmişiniz ile alakalı olacak. Geri kalanı da, yapacağınız iş ile ilgili ölçümler olacaktır. Karşı tarafa düşündüklerinizi iyi aktarırsanız başarılı bir mülakat geçirebilirsiniz. Yazımız umarız faydalıdır. 

Haber Yorumları