10 Adımda Doğru İş Arama Teknikleri

6 Ekim 2021
10 Adımda Doğru İş Arama Teknikleri

Doğru iş arama teknikleri iş hayatınızı kurtarabilir. Günümüzde çoğu insan işsizlikten veya çalıştığı iş şartlarından yakınmaktadır. İş arama aşamasında çok dikkat eder ve doğru işi kendiniz için seçerseniz, iş hayatında pişmanlık duymazsınız. Bu yüzden başlangıç nasıl giderse son da öyle olur demek lazım. İş arama tekniği hakkında sizlere bazı hususlardan bahsedeceğiz.

İş Arama Teknikleri Konusunda Önemli Hususlar

Son dönemlerde gençlerin büyük bir kısmı işsizlik çekmektedir. İşsizlik durumu madden zorladığı gibi manevi olarak da insanı alt üst eder. Psikolojinizi dahi bozabilir. O yüzden iş bulmak, daha doğrusu doğru işi bulmak oldukça önemlidir. İşe başlamak ilk kez çalışacaklar için daha zorlayıcı geçer. Eğer çalışmakta tecrübeye sahipseniz işverenin gözünde bir adım önde duracaksınızdır.

İşverenler tecrübeli çalışan ararlar ama tecrübede çalışarak kazanılır. Maalesef bu konu yüzünden genç ve tecrübesiz çalışanlar oldukça zorluk çekerler. Ama iş görüşmesine öz güvenli ve öz geçmişiniz dolu bir şekilde giderseniz, tecrübeli ile yakın bir statü kazanırsınız. Çalışacağınız ve gününüzün neredeyse yarımının geçeceği işinizi, doğru aramak önemlidir. Sizlere iş arama teknikleri için 10 madde hazırladık.

1- İş Arama İnternet Sitelerinde Gezinin

İnternet ortamında çokça iş arama sitesi mevcuttur. Etkili iş arama teknikleri arasında iş arama sitelerin rolü büyüktür. Oluşturduğunuz Cv yardımı ile sitelere giriş yapın ve devamlı aktif olun. Aktif olmak siteler için çok önemlidir. İş fırsatı olduğunda aktif kullanıcılara bildirim gelir. Bu yüzden, kayıt olup bilgilerinizi girdiğiniz siteyi hızlı iş bulma için, düzenli olarak takip edin. 

İş arama sitelerindeki anahtar kelimeleri dikkatli kullanmalı ve filtrelemelisiniz. Hangi alanda iş aradığınızı, kategorileri seçerek belirtmelisiniz. İş aradığınız kategoriyi günlük olarak aratarak güncel bir ilan açıldığında hemen başvurabilirsiniz. Anlık fırsatlar ile iş sahibi olmak mümkündür. Öğrenciyim nasıl iş bulurum diyorsanız sitedeki seçenekleri filtreleyerek part time iş bakabilirsiniz. 

2- İş Arama Teknikleri | İlk Anahtar ! Cv’yi Eksiksiz Doğru Hazırlayın

İşe başlayabilmek için öncelikle sözlü mülakattan geçersiniz. Bu mülakatın diğer adına iş görüşmesi de diyebiliriz. Durum böyle olunca, iş görüşmesinde konuşulacak konu sizin öz geçmişinizdir. Öz geçmişinizi doğru ve etkili bir şekilde yansıtmalısınız. Cv bilgileriniz doğru bir şekilde doldurmak da oldukça önem taşır. Cv hazırlama ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

3- İş Görüşmelerine Doğru Bir Görünümle Gidin

İş arama teknikleri arasındaki bir diğer husus imajınızdır. Doğru ve düzgün bir imajla görüşmeye gittiğinizde karşınızdaki işverenin aklında olumlu düşünceler oluşturursunuz. Unutmayın görünüş iş yerlerinde önem taşır. Görünüşten kastımız kılık kıyafet ve saç sakalınızdır. 

Düzenli bir görünüm ile kendinizi gösterirseniz, prezantabl bir görünüm oluşturursunuz. Kıyafetleriniz ütülü, ayakkabılarınız boyalı ve saçınız düzgün olmalıdır. Doğru imaj işverenin gözünde her zaman önem taşır. Abartmadan düzgün bir görünüm elde etmek yeterli olacaktır. 

4- İş Görüşmenize Daha Erken Gidin

İş görüşmesine sizi çağırmadan önce bir saat vereceklerdir. İş arama süreci sonrası iş görüşmesine giderken verilen saatten en az 15, 20 dakika önce gitmeniz iyi olacaktır. Böylelikle hem geç kalmamayı garantiler hem de işe ne kadar önem verdiğinizi gösterirsiniz. 

İş görüşmesine kesinlikle geç kalmayın. Geç kalırsanız işverenin gözünde, işe girince de hep geç kalacağınız düşüncesi oluşur. Bu yüzden bu tarz ayrıntılara dikkat etmelisiniz. İşverenin gözünde nasıl bir görünüm çizerseniz iş sonuna kadar bu böyle gider. İlk görünüm hayatın her yerinde önemlidir. 

5- İş Arama Teknikleri Verimli Mülakat

İş arama teknikleri sırasında mülakatların önemi oldukça mühimdir. Mülakat sırasında olmayan deneyimlerden bahsetmemeniz ama kendinizi de karşı tarafa öz güven sahibi biri olarak göstermeniz gerekir. Karşı tarafın sizi seçmesi için gerekli olan özellikleri, edinmeye çalışın. Bu zamana kadar okumuş olduğunuz okulları veya almış olduğunuz sertifikalardan bahsedin.

Mümkünse sertifikaları yanınızda götürün. Ücret konusunda ne olursa kabul ederim görüntüsü oluşturmayın. Görüşmeye gitmeden önce, mümkünse sizle aynı pozisyonda çalışacak kişilerin maaşlarını öğrenmeye çalışın. Buna göre akıllı bir ücrete imzayı atın. 

Deneyimsiz nasıl iş bulurum diyenler, alacağınız ücret daha düşük olacaktır. İş görüşmesi başarılı geçer ve imzalar atılmaya başlarsa, imzayı atmadan önce şart ve koşulları dikkatlice okuyun. Mümkün olduğunca hiçbir maddeyi atlamamayı ve dikkatli olmaya çalışın. Hayatın her noktasında bir anlaşmayı okumadan imzalamamak gerekir.

6- İş Görüşmesinde Doğru Cümleler Kurun

İş arama teknikleri maddelerimize dikkat edin. Türkiye’de iş bulmak kimisi için oldukça zorlayıcıdır. Bu yüzden iş görüşmesi fırsatı yakaladığınızda mülakatı olduğunca verimli geçirin. Özgüvenli bir görünüm oluşturmak için doğru cümle kurmak önemlidir. Çekingen tavrı bir kenara atarak kendinize güvenli bir şekilde konuşun. Konuşma esnasında karşı tarafa siz diyerek hitap edin. 

İsminin yanına “bey“ veya “hanım“ eklemeyi unutmayın. Resmi bir şekilde konuşmalısınız. Kısık sesle değil karşı tarafın duyabileceği bir ses tonu ile konuşun. Konuşmak kadar beden dilinizi doğru kullanmak da, bir o kadar önemlidir. Öyleyse, tam anlamıyla kendinizi doğru ifade etmeniz gerekir. 

7- İş Görüşmesinden Sonra Dönüş Talebinde Bulunun

İş görüşmesine çağırıldıysanız olumlu ve olumsuz sonuçlardan haberdar olmak sizin için önem taşıyacaktır. Bazen anında karar verilirken çoğu yerde iş görüşmesinin ardından çağırılırsınız. 

Ama olumsuz bir sonuç olduğunda geri dönüş almazsanız. İş görüşmesinden çıktıktan sonra insan kaynaklarına, geri bildirim için ricada bulunabilirsiniz.

8- Site Başvurularınızda Ön Bilgi Kullanın

İş arama teknikleri için en önemli rolde siteler bulunur. Ön yazıya yazdıklarınız işveren tarafından okunacaktır. Kategori seçmek yerine burada kendi cümleleriniz ile kendinizi kısa cümlelerle anlatmak faydalı olacaktır. Diğer başvuranlardan da bir fark sahibi olabilirsiniz. Ön yazı yazmayan bir sürü rakibiniz olacaktır. Mülakat teknikleri ile ilgili yazımıza göz atın. 

9- İş Arama İçin Etkili Filtre Kullanımı

Ben nasıl iş bulucam veya nasıl iş bulurum diyorsanız yolunuz internet sitelerinden geçmelidir. Bu şekilde farklı bir iş arama platformu edinmiş olursunuz. İş arama sitesinden çalışmak istediğiniz şehir ve ilçeyi seçmelisiniz. Çalışma sürenizi belirleyin. Eğitim ile ilgili bir deneyiminiz varsa eklemelisiniz. Deneyimli olup olmadığınızı belirten bir filtre vardır. Burayı deneyimsizseniz işaretlememeniz daha iyi olur. 

10- Özgüvenli Bir Şekilde Pes Etmeyin

İş ararken veya çalışırken en önemli şey kendinize güveninizin tam olmasıdır. Güvenilir iş ilanları takip edip, iş aramayı asla bırakmamalısınız. Eğer eminseniz ve çalışmak istiyorsanız, kararlığınızı bozmamalısınız. Bulacağınız işi severek yapmak çok önemlidir. O yüzden seveceğiniz bir işi tercih etmeye çalışın. İş arama teknikleri maddeleri bu kadardır. Umarız faydalı olmuştur

Haber Yorumları